Ko Pvp Serverlar & PvP - Man

Sitemizden yararlanmak ve bu ailenin bir parçası olabilmek için lütfen üye olunuz!
Assembly Öğreniyorum..! Uyeols10

Join the forum, it's quick and easy

Sitemizden yararlanmak ve bu ailenin bir parçası olabilmek için lütfen üye olunuz!
Assembly Öğreniyorum..! Uyeols10

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

1299 1351 Pvp Serverlar & MT2

Misafir Üyelerimiz Konu Açmak veya Cevap Göndermek İster Misiniz?
İstek ve Şikayetleriniz & Tanışma & Misafir "Server Tanıtımı"

• Öğrenci • & • Asker • sistemimiz aktifdir.. Odalar için [TIKLA]

"kopvpserverlar.tk" hizmetinizdedir...

Giriş yap

Şifremi unuttum

En son konular

» 3 İdiot 2009Türkçe Altyazı [HD] Mutlaka İzleyin ...
Assembly Öğreniyorum..! Icon_minitime1Ptsi Ağus. 12, 2013 9:17 pm tarafından Celik

» "Çözüldü"İkonu ve Sonuçlandırılmış Sistemi
Assembly Öğreniyorum..! Icon_minitime1Salı Ağus. 06, 2013 2:57 pm tarafından Celik

Assembly Öğreniyorum..! Icon_minitime1Salı Ağus. 06, 2013 2:57 pm tarafından Celik

Assembly Öğreniyorum..! Icon_minitime1Salı Ağus. 06, 2013 2:56 pm tarafından Celik

Assembly Öğreniyorum..! Icon_minitime1Salı Ağus. 06, 2013 2:15 pm tarafından Celik

Assembly Öğreniyorum..! Icon_minitime1Salı Ağus. 06, 2013 2:15 pm tarafından Celik

Reklam Widget

Assembly Öğreniyorum..!

PvP-Man
    PvP-Man
    PvP - Oyuncu
    PvP - Oyuncu

PvP - Man

Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 201

Leader Point Leader Point : 8792
    Nation Point Nation Point : 30045

Yaş Yaş : 34
    Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 12/08/09
    Nerden Nerden : Kayseri

Assembly Öğreniyorum..! Empty Assembly Öğreniyorum..!

Mesaj tarafından PvP-Man Salı Ağus. 06, 2013 12:49 pm

Merhaba arkadaşlar. bundan sonra bi terslik çıkmazsa burada assembly anlarmayı düünüyorum. bi alt yapı oluşturmak istiyen arkadaşlar dersleri takip edebilir.Bu kadar edebiyeat yeter başlıyalım[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

öncelikle bazı terimleri açıklıyayım;

Bit:işlemciye gönderilen 1 veya 0 sinyali.
    Byte:8 bitten oluşan bir dizidir.
    Word(kelime):işlemci türüne göre değişen, işlemcinin bir anda işleyebildiği bit dizisidir. işlemciye göre değişir. örneğin 8 bitlik bi işlemcide 1 word=8 bittir.
    Makina Dili:Mikroişlemcinin tanıyabildiği, 1 ve 0 dizilerinden oluşan dildir. Makine dili ile program yazmak zor olduğu için mnemonic adı verilen kısaltmalarla program yazma yoluna gidilmiştir. Bu mnemoniclerin oluşturduğu dile assembly adı verilir. Aseembly dili alt düzey bir dildir. Örnek: mov ax,0005 hexadesimal olarak: b80500 burada dikkatinizi çektiyse sayının lsb kısmı önce msb kısmı sonra yazılmıştır yani 0005=0500 şeklinde. Kod mikrişlemciye bu şekilde gönderilir.burada b8 ise mov komutunun hex karşılığı.
    Kaydedicilerden birkaçından bahsedecek olursak
    zero flag: bu sıfır bayrağıdır. işlemin sonucu 0 ise bu bayrak set edilir yani 1 olur eğer sonuç farklıysa bu bayrak 0 olur.
    carry flag: elde bayrağı. Eğer işlem eldeli ise bu bayrak set edilir değilse 0 lanır.
    negatif flag: eğer sayı negatif ise bu bayrak set edilir pozitif ise 0 lanır.

Aritmetik işlemler:
    İkilik bir sayının negatifini alma
    ilk önce sayının tersi alınır. Daha sonra 1 eklenir we sayının negatifi bulunmuş olur. Örneğin 1 sayısını lik tabanda gösterelim ve ters işaretini alalım. 00000001 tersi 11111110 1 eklersek 11111111 olur. Yani ikilik tabanda -1 = 11111111 dir. Şimdi sorarsınız o zmn 255 i nasıl ayırt edicez die. İşte cvp yukarıda söylediğim negatif flag sayesinde. Bu bayrak 1 se -1, 0 sa 255 dir.

Forum Saati Paz Mayıs 12, 2024 6:53 am